Ti meni ja tebi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ti meni ja tebi

Savjeti i praktični primjeri onih koji nešto znaju o programiranju.
 
Početna stranicaPortailGalleryPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 izrada programa

Go down 
Autor/icaPoruka
pamil
Gost




izrada programa Empty
PostajNaslov: izrada programa   izrada programa Emptypet tra 11, 2008 12:59 pm

U slobodno vrijeme hobi mi je programiranje.Znam da mi to nikad neče biti profesionalno zanimanje iz prostog razloga jer neznam engleski.Stvari tako stoje i toga sam svjestan,ali
nekoliko me stvari nerviraju.Prva je od njih činjenica (ili sam si to samo umislio)da za
programiranje u bilo kojem programskom jeziku uopče ne ne trebam poznavati strani jezik, osim jezika u kojem programiram.To sam shvatio jer na radnom mjestu programiram za pletače mašine.Poznavanje engleskog može mnogo pomoči ali isto toliko koliko i u radu sa računalom
opčenito.Druga stvar koja me nervira su primjeri uz određene stvari vezane uz jezik programiranja.Na primjer za objekte su primjeri obično pas i auto.Nema nigdje primjera za objekte na konkretnom primjeru.Pola knjige o objektu pas i njegovim svojstvima.Zato bi htio
da ovdje iznesem neka svoja saznanja pa u koliko netko ima bolje nek iznese.

Več dosta vremena pokušavam uraditi program za Pletionu.Moj projekt u ovom kontekstu nije
toliko bitan,nego ono što mi u stvaranju tog projekta sve treba.Kako razvijam svoj program
tako ču ovdje stavljati kod i ostalo što bi moglo pomoči ostalima u koliko im zatreba.Za
uzvrat bih molio u koliko bude netko znao nešto o problemima na koje naiđem,a neznam ih riješiti neka doda rješenje.Napominjem ne radim komercijalni program,samo se zabavljam.
Za početak trebati čemo jedan tekstualni editor.Kao što sam rekao nije bitno kako se zove
projekt, forme i ostalo bitan je način rada.Primjeri i nazivi su iz mojeg projekta.Vi primjere ubacite u svoj projekt ali pazite na nazive i deklaracije u koliko stavljate svoje.

VISUAL C# 2005 EXPRES

TEKSTUALNI EDITOR


Za ove primjere sam dodao formu primjeri.Na njoj ću objašnjavati primjere:
Na formu sam stavio TextBox.Sve nazive ostavljam bez preimenovanja.Imenovanja TextBox-a
i ostalog ostavljam vama,a da se lakše snalazite ostavljam nazive kakve ih je C# 2005 imenovao.

POLJE ZA UNOS TEKSTA(višelinijsko)
Podešavanja:(izvode se u prozoru Properties)
MultiLine=true
ScrollBars=Both
AcceptsReturn=true
AcceptsTab=true
MaxsLength=2147483647
Anchor=Top, Bottom, Left, Right

IZRADA MENIJA

Na istu formu sam stavio menuStrip.
Označite ju i kliknite na trokutić u desnom gornjem uglu.Iz padajučeg izbornika
odaberite: Insert Standard Items.Na Formi se kreira standardni izbornik.


Na formu moramo dodati još openFileDialog.
U Properties svojstvo filter upišemo slijedeče:

"AllFile(*.*)|*.*;"

U Solution Exploreru kliknemo na formu nakojoj radimo pa na + i odaberemo:
form(imeforme).Designer.cs


U Windows Form Designer generated code pronađemo sljedeće:

// openFileDialog1
//

Ovdje upišemo filtere koje želimo uključiti u openFileDialog-u u ovakvom obliku.Ovdje možete
upisati filter i mali majmun ako ste sigurni da takva extenzija postoji.Da vam pokažem
kako to radi stavio sam filtere za datoteke sa ekstenzijama koje postoje ali samo za
pletače programe i koje openFileDialog1 otvara u textBox-u.Jedino morate paziti da su
filteri za onu vrstu objekta u kojem otvarate.Dakle za textBox tekstualne a vidjećemo
kasnije za pictureBox filteri za slike.



this.openFileDialog1.Filter = "\"txtFile(*.txt)|*.txt|SinFile(*.sin)|*.sin|JacFile(*.jac)|*.jac|" +
"PicFile(*.pic)|*.pic|PstFile(*.pst)|*.pst|ShmFile(*.SHM)|*.SHM|AllFile(*.*)|*.*;\"";
//
Na formu moramo dodati još i saveFileDialog.
Za saveFileDialog vrijedi isto što smo rekli za openFileDialog što se tiče
filtera.
Za snimanje datoteke koristimo dvije stavke izbornika. To su:
Save i Save as.
Zato čemo uraditi zasebnu funkciju za snimanje koju čemo kasnije koristiti iz mjesta gdje nam zatreba,
a moramo definirati i varijablu sa kojom čemo znati dali je u textBox1 tekst mijenjan ili ne,a kasnije čemo
zavisno od toga poduzimati dalje korake:

namespace WindowsApplication1
{
public partial class primjeri : Form
{
private bool Mijenjano = false; //ovdje stavljamo varijablu za provjeru promjene u textBox1
public primjeri()
{
InitializeComponent();
}

private void snimanjeDatoteke(string ImeDatoteke) //funkciju za snimanje datoteke stavljamo ispod koda
//navedenog iznad
{
System.IO.StreamWriter Datoteka
= new System.IO.StreamWriter(ImeDatoteke, false);
Datoteka.Write(textBox1.Text);
Datoteka.Close();
textBox1.Tag = ImeDatoteke;



}

Dodavanje funkcionalnosti izborniku i povezivanje sa poljem za unos teksta:


Na stavke iz izbornika kliknemo dvoklikom i upišemo slijedeči kod:
private void openToolStripMenuItem_Click(object sender, EventArgs e)//ovaj dio se editira prilikom dvoklika
{
if (openFileDialog1.ShowDialog() == DialogResult.OK)
{

string ImeDatoteke = openFileDialog1.FileName; //Deklaracija varijable ImeDatoteke tipa string
//pridruživanje imena i putanje datoteke
//izabrane pomoću dijaloškog okvira
System.IO.StreamReader Datoteka //Stvaranje objekta Datoteka.Objekt je tipa StreamReader
= new System.IO.StreamReader(ImeDatoteke); //u klasi System.IO(evo primjera objekta koji nije pas //ili auto)
//Parametar konstruktora je Varijabla ImeDatoteke
textBox1.Text = Datoteka.ReadToEnd(); //spremanje odabrane datoteke u svojstvo textBox1.Text
//metodom ReadToEnd

Datoteka.Close(); //zatvaranje datoteke jer ju više ne koristimo
textBox1.Tag = ImeDatoteke;



}

}

[code jezik="csharp"]private void exitToolStripMenuItem_Click(object sender, EventArgs e)
{
Close();

}

private void undoToolStripMenuItem_Click(object sender, EventArgs e)
{
textBox1.Undo();

}

private void copyToolStripMenuItem_Click(object sender, EventArgs e)
{
textBox1.Copy();

}

private void cutToolStripMenuItem_Click(object sender, EventArgs e)
{
textBox1.Cut();

}

private void pasteToolStripMenuItem_Click(object sender, EventArgs e)
{
textBox1.Paste();

}

private void selectAllToolStripMenuItem_Click(object sender, EventArgs e)
{
textBox1.SelectAll();
[Vrh] Go down
 
izrada programa
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Ti meni ja tebi :: Programski Jezici :: C#2005-
Forum(o)Bir: